הקשר בין שתית אלכוהול לגידולים ממאירים!

ממליץ לשתף כמה שיותר חברים ובני משפחה. רבים מאיתנו שותים אלכוהול וסבורים שצריכת אלכוהול מתונה מועילה לבריאותנו. ובכן, הגיעה העת להערכה מחודשת של הסברה הזו.

לעיתים קרובות אני נשאל אם כדאי לשתות אלכוהול במידה מדודה. תמיד הרגשתי כי עלי להדגיש את הזהירות בתשובתי. תחושה זו גרמה לי לעיתים קרובות להסתייג מהמלצות שעודדו צריכת אלכוהול בטענה שזה מגן מפני מחלות כלי דם בכלל ומחלות לב בפרט.

ראשית אתאר בקצרה את המחקר שפורסם בכתב העת הרפואי Lancet ולאחר מכן אציין את הממצאים העיקריים (למעוניינים בפרטים נוספים אני מצרף קישורית למאמר).

-המחקר כלל 115,000 אנשים מ 12 מדינות הפזורות על פני 4 יבשות.
-החוקרים חילקו את האוכלוסיה הנבדקת לאלה שלא שתו אלכוהול אף פעם, אלה שהפסיקו לשתות אלכוהול לפחות שנה אחת לפני המחקר, ולאלה ששותים אלכוהול בהווה באופן פעיל.
– אלה ששותים אלכוהול באופן פעיל חולקו למספר קבוצות על פי צריכת האלכוהול: 1) צריכה מתונה: אלה ששותים עד 7 פעמים בשבוע, 2) צריכה בינונית: אלה ששותים בין 7-21 פעמים בשבוע ו 3) צריכה מופרזת: אלה ששותים יותר מ 5 משקאות ביום או באירוע אחד.
-בנוסף, החוקרים חילקו את צרכני האלכוהול על פי סוג המשקה הדומיננטי שלהם, דהיינו: שותי בירה, שותי יין ושותי משקאות אלכוהוליים חריפים.

אתמקד בממצאים בקרב אלה החיים במדינות מפותחות עם צריכת אלכוהול מתונה בלבד (עד 7 משקאות בשבוע). אציין רק כי הממצאים חמורים יותר ככל שכמות השתיה גדלה.

כצפוי, ובאופן לא מפתיע, צריכת אלכוהול מתונה היתה מלווה בירידה של 24% בהתקפי לב. אך, אליה וקוץ בה, צריכת אלכוהול מתונה גרמה לעליה של 51% בהופעת גידולים סרטניים (גידולים בחלל הפה, בוושט, בקיבה, במעי הגס, בכבד, גידולים בשד, בשחלות, בצואר ובראש).

באשר לסוג המשקה. ככל שתכולת האלכוהול במשקה עולה כך עולה הסיכון להתפתחות הגידולים (הכי נמוך בצרכני בירה, סיכון בינוני בקרב שותי יין והכי גבוהה בקרב שותי משקאות אלכוהוליים חריפים).

מסקנה: צריכת אלכוהול, ולו גם צריכה מתונה של עד 7 כוסות בשבוע, אמנם מצמצמת את הסיכון ללקות באוטם שריר הלב אך מגדילה את הסיכון להתפתחות גידולים. לאור השיפור ביכולתה של הרפואה לטפל בהתקפי לב ומאחר והטיפול בגידולים סרטניים עדיין לוקה בחסר משמעותי ביותר, עשו לבד את החשבון אם, כמה ומה אתם שותים.

אלכוהול וגידולים ממאירים Lancet 2015